Hyld -ønsket eller uønsket vækst?
Her i haven er de velkommne. Jeg synes de er yndefylde med deres lette hvide blomsterskærme og senere deres dybrøde klasser af bær. For mig er de indbegrebet af saft; hyldeblomstsaft og hyldebærsaft.
I Ã¥r er der blevet tilføjet endnu en hyld i haven – Black Lace (Sambucus nigra). Den skaber en smuk variation med løvets unikke udformning og farve i forhold til havens eksisterende buske og træer. Istedet for hvide blomsterskærme, har den de yndigste lyserøde blomster og et findelt, mørke rødt løv.
Hyld for mig betyder hyldeblomst-og hyldebærsaft. Et nødvendt unde i spisekammeret og nu, hvor hylden står i fuld flor er det selvfølgelig tid til at lave hyldeblomstsaft.
Min opskrift på hyldeblomstsaft:
- 40-50 skærme
- 1 liter
- 1 kg sukker
- 2 citroner
- 10 gram citronsyrer
- 5 ml atamon
Jeg kan bedst lide, at opbevarer saften på flaske i spisekammeret og tilsætter derfor lidt atamon. Vælger man at frysesaften ned er atamon ikke nødvendigt.
Klip de de tykkeste stilke af skærmene, skær citronerne i skiver og blandt det med sukker, citronsyre og atamon, hvorefter kogende vand tilsættes. Blanding sættes til at trække 3-4 dage på et køligt sted f.eks. i køleskabet eller i et køligt spisekammer, hvor efter den sies og kommes på beholder.
Jeg lavede saft af 200 skærme og fik ca. 6 liter saft, til at forsøde livet med den kommende tid.